Kontakt

redakcja@kalendarz-reklamowy.pl

Rynek pracy

Sektor elektroniczny nowym IT dla kandydatów szukających etatu?

Co czwarta osoba (25 proc.) szukająca zatrudnienia w 2024 r. pyta o pracę w sektorze elektronicznym, wynika z raportu Grupy Progres. Elektro jest postrzegane jako jedna z atrakcyjniejszych branż i swoją popularnością wśród kandydatów dogania IT. Co więcej, pula chętnych jest większa, bo firmy działające w elektronice oferują różnorodne stanowiska i chętnie zatrudniają kobiety, osoby starsze oraz cudzoziemców.

  • Jak wynika z raportu Grupy Progres, 25 proc. kandydatów szukających etatu pyta o wakaty w sektorze elektro, a 50 proc. pracowników tymczasowych, którzy wcześniej pracowali w tej branży, wraca do niej przy kolejnych projektach.
  • Obecnie na chętnych czeka wiele różnorodnych stanowisk tj. technik naprawy urządzeń elektrycznych, czy technik utrzymania ruchu, technik serwisu, młodszy operator produkcji, inżynier procesu, produkcji czy jakości, technik elektronik, magazynier i kontroler jakości.
  • Najczęściej pracę można znaleźć w województwach i miastach, w których elektro rozwija się szczególnie dynamicznie tj. śląskie, Wrocław, Warszawa, Łódź i Trójmiasto.
  • W grupie firm działających w tych regionach, które cieszą się szczególną popularnością wśród kandydatów, znajdują się: LG Electronics, Siemens, BSH, Samsung, Philips, Intel, Future Processing, Flex, Jabil, Whirlpool i TCL Operations.
  • Wśród zalet branży elektronicznej, najczęściej wymienianych przez kandydatów ubiegających się o etat w tym sektorze są: stabilność zatrudnienia, komfortowe warunki pracy, mnogość stanowisk i możliwości rozwoju, konkurencyjne wynagrodzenie oraz benefity. Dla kobiet liczy się też otwartość przedsiębiorców działających w przemyśle elektronicznym na ich zatrudnianie oraz oferowane im przyjazne warunki pracy.

Według rynkowych analiz polski sektor elektroniczny rośnie w tempie 4 proc. rocznie. W tej branży zatrudnionych jest około 63 700 osób. Jak wynika z analiz zespołu eksperckiego APPLiA Polska, mimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji, Polska stała się ważnym graczem w produkcji sprzętu AGD i RTV. Branża przeżywała trudny okres – po rekordowych zamówieniach w 2021 roku, zmniejszając wolumen produkcji do poziomu z 2014 roku. Jednak – pomimo tego – zatrudnienie w sektorze stabilizuje się, bo zmiany, którym podlega sektor elektro, nie wpływają znacząco na redukcje kadrowe.

Obecnie na chętnych czeka wiele różnorodnych stanowisk tj. technik naprawy urządzeń elektrycznych, czy technik utrzymania ruchu, technik serwisu, młodszy operator produkcji, inżynier procesu, produkcji czy jakości, technik elektronik, magazynier i kontroler jakości. Najczęściej pracę można znaleźć w województwach i miastach, w których elektro rozwija się szczególnie dynamicznie tj. śląskie, Wrocław, Warszawa, Łódź i Trójmiasto. W grupie firm działających w tych regionach, które cieszą się szczególną popularnością wśród kandydatów, znajdują się: LG Electronics, Siemens, BSH, Samsung, Philips, Intel, Future Processing, Flex, Jabil, Whirlpool i TCL Operations.

Sytuacja na ścianie wschodniej wygląda inaczej. Ta część Polski ma gorzej rozwiniętą infrastrukturę przemysłową – w porównaniu do terenów zachodnich i centralnych – co utrudnia działalność firmom elektronicznym. Brakuje tam również uczelni technicznych i ośrodków badawczo-rozwojowych, a to ogranicza dostęp do wykwalifikowanej kadry. Inwestorzy zagraniczni rzadziej wybierają wschód Polski z powodu gorszej infrastruktury i mniejszych rynków zbytu. Słabiej rozwinięta infrastruktura transportowa dodatkowo utrudnia logistykę i dystrybucję produktów.

Elektro działa jak magnes. Co 4. chętny do pracy w elektro

Jak wynika z raportu Grupy Progres, 25 proc. kandydatów szukających etatu pyta o wakaty w sektorze elektro, a 50 proc. pracowników tymczasowych, którzy wcześniej pracowali w tej branży, wraca do niej przy kolejnych projektach.

Wśród zalet branży elektronicznej, najczęściej wymienianych przez kandydatów ubiegających się o etat w tym sektorze są: stabilność zatrudnienia, komfortowe warunki pracy, mnogość stanowisk i możliwości rozwoju, konkurencyjne wynagrodzenie oraz benefity. Osoby bez doświadczenia i szukające pracy fizycznej, cenią elektro za rodzaj pracy, który nie wymaga od nich ogromnej siły fizycznej i częstego dźwigania bardzo dużych ciężarów oraz za szansę nabycia kompetencji technicznych, jakie stwarza wielu pracodawców w tej branży. Dla kobiet liczy się też otwartość przedsiębiorców działających w przemyśle elektronicznym na ich zatrudnianie oraz oferowane im przyjazne warunki pracy.

Sektor elektro jest często postrzegany jako pewny i atrakcyjny dla osób poszukujących zatrudnienia i faktycznie można powiedzieć, że sytuacja w nim jest stabilna i nie następuje tu powracająca fala grupowych zwolnień oraz masowych ograniczeń rekrutacji. Jednak wydarzenia na przestrzeni ostatnich kilku lat pokazały, że nawet ta gałąź gospodarki nie jest wolna od poważnych tąpnięć. W zeszłym roku kilka dużych firm ogłosiło redukcję zatrudnienia o 15 proc. z powodu spadku zamówień, a jeden z podmiotów był zmuszony tymczasowo zamknąć zakład produkcyjny z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw. Nie spowodowało to jednak spadku zainteresowania kandydatów pracą w branży elektronicznej. Obserwujemy raczej jego wzrost, a popyt na specjalistów napędza w niej dodatkowo rosnąca liczba zamówień proedukacyjnych składanych przez firmy działające w sektorze zbrojeniowym, motoryzacyjnym oraz lotniczym, czyli branże coraz częściej korzystające z usług elektromówi Joanna Dargiewicz, dyrektorka regionu w Grupie Progres. Dodaje też, że praca w elektronicznej gałęzi przemysłu cieszy się popularnością wśród kandydatów z kilku kluczowych powodów. Branża oferuje bowiem szerokie możliwości kariery oraz jest otwarta na różne grupy chętnych, w tym kobiety najczęściej zajmujące stanowiska tj. technik serwisu, operator produkcji czy kontroler jakości. Dodatkowo etat w niej często wiąże się z atrakcyjnymi wynagrodzeniami oraz możliwością rozwijania nowoczesnych i innowacyjnych umiejętności, co bardzo interesuje kandydatów.

Elektro oferuje także różnorodność ról, od projektowania po testowanie, aż po etaty fizyczne, a to przyciąga osoby o różnych profilach zawodowych. Istnieją też specjalne programy wspierające zatrudnianych. Część firm prowadzi szkolenia na okresach próbnych, na których pracownicy zdobywają odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia pozwalające im objąć docelowe stanowisko. Takie programy są szczególnie ważne w kontekście integracji cudzoziemców w nowym środowisku pracy oraz w procesie adaptacji do lokalnych standardów i procedur.

Sektor elektroniczny działa jak magnes na kandydatów, przyciągając coraz więcej osób poszukujących pracy. Dynamiczny rozwój branży, stabilne zatrudnienie oraz możliwość rozwoju w nowoczesnych technologiach sprawiają, że elektro staje się atrakcyjną alternatywą dla innych sektorów, w tym IT. Zróżnicowane oferty pracy oraz specjalne programy szkoleniowe przyciągają zarówno doświadczonych specjalistów, jak i osoby bez doświadczenia, poszukujące nowych ścieżek kariery. To właśnie różnorodność i innowacyjność sprawiają, że sektor elektroniczny staje się magnesem na rynku pracy w 2024 roku.

Po co Tobie kalendarz reklamowy?

W czasach, kiedy walka o klienta stała się dla wielu firm codziennością, niezwykle ważne jest umiejętne wykorzystywanie każdego sposobu dotarcia do niego. Kalendarze firmowe, dostępne w różnych formach i rozmiarach, świetnie się do tego nadają – łącząc funkcję użytkową i dekoracyjną, a także opatrzone logotypem firmy, stanowią doskonały nośnik reklamowy.

Kalendarz to pożądany i bardzo chętnie wykorzystywany nośnik reklamy. Pozwala nie tylko na umieszczenie logo danego podmiotu oraz danych teleadresowych, ale również przekazanie istotnych informacji dotyczących profilu działalności firmy.

Podstawą skutecznych działań reklamowych i marketingowych jest dotarcie do najszczerszej grupy odbiorczej. Kalendarz wpisuje się w ten cel znakomicie. Jest to przedmiot codziennego użytku, a powieszony na ścianie w dość ruchliwym miejscu znakomicie eksponuje umieszczone na nim logo reklamowanego podmiotu.

Ważną zaletą kalendarzy jest możliwości modyfikacji ich formy oraz dostosowania do konkretnych potrzeb i oczekiwań klienta.

Kalendarze poza rolą reklamową spełniają funkcję użytkową. Rozprowadzone wśród pracowników danego podmiotu pomagają organizować i planować pracę wprowadzając ład i porządek.

Wykorzystywane jako materiały reklamowe, mogą wzmacniać identyfikację pracowników z firmą i pomagać w budowaniu wizerunku marki.

Kalendarz reklamowy to świetny sposób na rozreklamowanie firmy tanim kosztem. Dzięki temu dane przedsiębiorstwo pozostanie w pamięci odbiorcy, a wykorzystywany kalendarz będzie pełnił również funkcję praktyczną.

Więcej o druku…

Jeżeli na co dzień drukujemy bardzo dużo i tym samym potrzebne nam są wysokiej jakości wydruki, nie powinniśmy zapominać o tym, że decydując się na zakup swojego własnego urządzenia, nie będzie to dla nas zbyt opłacalne. Warto więc w tym przypadku wybrać renomowaną drukarnię cyfrową, gdzie tak naprawdę bardzo szybko będziemy mogli zrealizować wszystkie niezbędne projekty.

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo ważne jest aby wybrana przez nas firma posiadała bardzo duże doświadczenie na rynku. Jest to istotne, ponieważ tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że pracownicy będą mogli nam pomóc wykonać nawet najbardziej skomplikowane projekty. Jest to bardzo ważne, ponieważ często w wielu przypadkach może okazać się, że drukarnie cyfrowe nie podejmą się takiego rozwiązania. O czym jeszcze w tym przypadku pamiętać?

Oczywiście tutaj liczy się także wysoka jakość wydruku. W szczególności jeżeli nasze zlecenie dotyczy między innymi wizytówek lub też folderów reklamowych, które będą również kolejno przekazywane do naszych klientów, nie możemy oszczędzać właśnie na takich parametrach. To w dużej mierze wpływa na renomę naszej firmy, dlatego drukarnia cyfrowa, która będzie w stanie wydrukować nam wysokiej jakości projekty jest naprawdę potrzebna.

Warto pamiętać, że bardzo dużym błędem jest kierowanie się ceną podczas wyboru drukarni. Oczywiście jeżeli zależy nam na wspomnianej wcześniej jakości, nie zapłacimy za taką usługę mało. Coraz więcej osób wycofuje się z naprawdę pięknie wykonanych projektów na rzecz tańszych drukarni. Jeżeli ma to być nasza reklama, nie powinniśmy wybierać taniej firmy.

Obecny rozwój technologii pozwala na naprawdę wiele. Przykładem są wszelkie techniki nanoszenia druku. Mało kto wie, że druk cyfrowy to jedna z najbardziej popularnych metod druku. Dlaczego? Bo dzięki niej można sobie pozwolić na druk małoformatowy, często używany w np. produkcji materiałów typowo reklamowych. Można zaliczyć do nich wizytówki, ulotki, etykiety, broszury, katalogi, nadruki.

Współczesne maszyny w druku cyfrowego pracują zgodnie z technologią elektrofotograficzną (inaczej laserową). Oznacza to, że zamiast typowej matrycy tego rodzaju sprzęt wykorzystuje specjalistyczny cylinder, znany w węższych kręgach jako fotoreceptor. Maszyna pokryta jest odpowiednią warstwą światłoczułą, która dzięki wiązce laserowej tworzy jeszcze nie wywołany obraz. Dopiero za pomocą tonera maszyna nanosi obraz na specjalnie przygotowany nośnik, taki jak folię lub papier, a następnie zespala go termicznie.

Wykonane tą metodą wydruki pozwalają na natychmiastową dalszą obróbkę. Ponadto mogą być realizowane w atrakcyjnych cenach nawet przy bardzo niskich nakładach. Można wykorzystać druk cyfrowy do przeróżnych projektów o różnych gramaturach. W dodatku technologia druku cyfrowego pozwala na wykorzystanie personalizacji - czyli na druk kolorowy lub na umieszczanie na wydrukach konkretnych danych. Jakość i szybkość wydruków cyfrowych jest obecnie coraz lepsza, na miarę druku offsetowego.

Drukarnia cyfrowa to ta prostsza technika druku. Trzeba powiedzieć, że drukowanie w technologii offsetowej jest o wiele bardziej skomplikowane. Projekt graficzny musi być wcześniej naświetlony najczęściej na fotonaświetlarce i na blachach drukarskich. Każda blacha to odpowiednio jeden z kolorów CMYK. Następnie blachy umieszcza się w maszynie i odpowiednio pozycjonuje. Specjalista nakłada farbę drukarską i dopiero wtedy może zacząć drukować pierwszą kopię projektu, jednak najczęściej po skończonej pracy wyrzuca je do śmieci, bo ciężko o idealny wydruk za pierwszym razem.

To właśnie dlatego drukarz najpierw ogląda pierwsze kopie i wprowadza poprawki, czyli korektę kolorów (jeśli klient chce druk kolorowy), pasowania i reszty ustawień. Całościowy proces jest dość czasochłonny, choć z drugiej strony wszystko zależy od sprzętu. Nowoczesne maszyny offsetowe automatyzują wszystkie te kroki, jednak w nieco starszych modelach wszystko od początku do końca trzeba wykonywać ręcznie.

Warto dodać, że zanim maszyna zacznie dobrze drukować, to drukarnia offsetowa musi często wydrukować nawet kilkadziesiąt kopii jednego materiału. Przekładając to na koszta uruchomienie procesu druku offsetowego to dość spory wydatek.

Z pewnością każdemu z Was chociaż raz w życiu obiło się o uszy wyrażenie „druk offsetowy” lub „druk cyfrowy”. Pozornie mogłoby nam się wydawać, że różnice między tymi rodzajami wydruku nie mają aż tak dużego znaczenia, jednak nic bardziej mylnego! Rodzaj druku, na który się zdecydujemy, powinien być dostosowany do naszych potrzeb, liczby i wielkości arkuszy oraz wielu innych czynników, o których wspomnimy w dzisiejszym artykule. Jeżeli interesuje Was ten temat i chcielibyście dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy do przeczytania całego materiału.

Na początku musimy wspomnieć, że druk cyfrowy i druk offsetowy to dwie zupełnie inne technologie, dlatego warto lepiej poznać temat, aby nie popełnić gafy i nie narazić się na dodatkowe koszty i problemy.

Przyjrzymy się bliżej drukowi cyfrowemu, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Cały proces drukowania odbywa się dzięki specjalnemu wałkowi, który jest pokryty fotoprzewodzącą warstwą ochronną. W trakcie druku wałek zostaje naświetlony, a warstwa fotoprzewodząca pokryta drobinkami tonera, które przyklejają się do niej dokładnie w tych miejscach, w których ma powstać konkretny obraz. Kolejnym etapem jest przeniesienie produktu na arkusz papieru w taki sposób, aby kolory i szczegóły zostały idealnie odwzorowane względem wersji elektronicznej lub oryginalnej. 

Kiedy druk cyfrowy będzie przydatny? Przy drukowaniu wszelkiego rodzaju mniejszych materiałów! Mogą to być ulotki, wizytówki, małe banery, zaproszenia, karty informacyjne lub materiały marketingowe. W przypadku większych formatów efekt finalny może nie być dla nas satysfakcjonujący. Warto wiedzieć, że druk cyfrowy jest dużo bardziej opłacalny i ekonomiczny, jeżeli chcesz wydrukować tylko kilka sztuk. Koszty eksploatacji urządzenia offsetowego bardzo często są dużo wyższe niż wykonanie samego zlecenia. Z pewnością też druk cyfrowy jest zdecydowanie szybszy, a my otrzymujemy gotowe wydruki ekspresowo, oczywiście zgodnie z terminami, które wcześniej ustaliliśmy z drukarnią. 

Technologia druku offsetowego w porównaniu do druku cyfrowego jest dużo bardziej skomplikowana. Samo urządzenie drukujące wygląda inaczej, jest dużo większe i wymaga precyzyjniejszych działań. W jaki sposób pracuje? Pierwszym krokiem jest naświetlenie projektu na naświetlarce CtP. Kolejnym etapem jest przeniesienie projektu na podłoże drukarskie i tutaj zaczynają się schody. Samo uruchomienie drukarki wiąże się z niemałymi kosztami, które w przypadku niewielkiej liczby arkuszy są nieopłacalne. Jeżeli masz do wydrukowania tylko kilkadziesiąt albo kilkaset arkuszy, postaw na druk cyfrowy. Co więcej, druk cyfrowy umożliwia nam zmiany w projekcie, który już rozpoczął się drukować, a w przypadku offsetu są to kolejne gigantyczne koszty zupełnie niepotrzebne. 

Poruszając kwestię jakości druku offsetowego, warto zwrócić uwagę również na zależność stopnia przyswajania farby od zastosowanego podłoża. Musisz wiedzieć, że w offsecie ma miejsce zjawisko przyrostu punktu rastrowego. Jego powierzchnia powiększa się, a w warstwie tonalnej staje się ciemniejszy. Działa to na takiej samej zasadzie jak… malowanie ścian. Wybierając farbę do salonu czy pokoju, musisz pamiętać, żeby kupić kolor jaśniejszy od tego, który chcesz docelowo uzyskać (farba na ścianie zawsze będzie miała ciemniejszy odcień). Zastanawiasz się pewnie, jaki ma to związek z rodzajem podłoża zastosowanego w procesie drukowania. Otóż im podłoże jest bardziej chropowate, tym punkt rastrowy będzie zwiększał swoją.

Ponadto nie każdy rodzaj podłoża wybranego do druku będzie nadawał się do druku offsetowego. Może bowiem okazać się, że projekt – którego format i nakład idealnie nadają się do offsetu – ze względu na wykorzystanie papieru szlachetnego będzie taniej wydrukować cyfrowo. Dlatego wybór podłoża drukarskiego warto przedyskutować chociażby z pracownikiem drukarni. Ten z pewnością doradzi najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *