Najnowsze trendy HR w centrum uwagi ekspertów! Jaki jest przepis na przyszłość HR?
Jak nowe technologie zmieniają oblicze HR? Jakie wyzwania stawiają przed pracownikami i organizacjami? Coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji w zarządzaniu zasobami ludzkimi, budowaniu zaangażowania pracowników, total experience, a także o przeciwdziałaniu mobbingowi. Współczesne firmy stawiają na innowacyjne podejścia, aby sprostać tym wyzwaniom i jednocześnie kształtować bardziej inkluzywne środowisko pracy, w którym kobiety odgrywają kluczową rolę. Eksperci z różnych branż intensywnie dyskutują nad tym, jak te trendy wpływają na przyszłość HR i biznesu.
Tematy te szczegółowo omówione zostały na konferencji HR Best Practices Conference, która odbyła się 24 września, a jego organizatorem było Top Employers Institute. Konferencja była nadzwyczaj atrakcyjnym kąskiem – nic więc dziwnego, że wszystkie miejsca zostały zajęte, a na liście gości znaleźli się najwybitniejsi praktycy HR naszego kraju!
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje HR
Przyszłość HR to dynamiczny proces transformacji, w którym sztuczna inteligencja zmienia podejście do zarządzania zasobami ludzkimi i talentami. Automatyzacja rekrutacji, analiza wydajności czy planowanie rozwoju pracowników to dopiero początek. AI wprowadza również zaawansowaną analitykę predykcyjną, pozwalającą przewidywać potrzeby kadrowe, ryzyko odejść oraz optymalizować programy szkoleniowe na bieżąco. Co ciekawe, według raportu Top Employers, aż 6% firm wdrożyło już generatywną AI.
Jednak technologia sama w sobie nie wystarczy. Równocześnie rośnie znaczenie kompetencji miękkich. Te umiejętności są kluczowe, by nie tylko reagować na zmiany, ale aktywnie je kształtować. C.H. Robinson aktywnie wdraża sztuczną inteligencję w swoich strukturach, tworząc narzędzia takie jak „Global AI Assistant”. Firma przywiązuje jednak dużą wagę do edukacji pracowników w tym zakresie oraz kształtowania cyfrowej kultury organizacyjnej.
Zaangażowanie pracowników – klucz do sukcesu
Łukasz Peliksza, Chief Employee Experience Officer w Santander Bank Polska, zwrócił uwagę na wyzwania związane z zaangażowaniem pracowników, bo to właśnie oni stanowią motor napędowy każdej firmy. Dlatego kluczowe jest, aby aktywnie włączać ich w współtworzenie produktów i rozwiązań oraz prowadzić stały dialog na temat ich potrzeb. Organizacja powinna nie tylko zapewnić przestrzeń do takiej współpracy, ale również dostarczyć odpowiednie narzędzia, które umożliwią efektywną komunikację i realizację pomysłów pracowników.
Wdrażanie innowacji wymaga nie tylko otwartości na nowe pomysły, ale także stworzenia środowiska, które promuje eksperymentowanie i akceptuje popełnianie błędów. Tylko wtedy firma może rozwijać się jako organizacja, w której pracownicy czują się zmotywowani do ciągłego poszukiwania lepszych rozwiązań i wprowadzania zmian. Santander Bank, dzięki warsztatom i badaniom nie tylko monitoruje potrzeby swoich pracowników, ale również angażuje ich w proces projektowania rozwiązań za pośrednictwem autorskiej platformy do ko-kreacji.
Przeciwdziałanie mobbingowi – nieuniknione wyzwanie pracodawcy
Jak wynika z danych zaprezentowanych podczas konferencji Top Employers Institute, w 2022 roku do polskich sądów wpłynęło 725 spraw dotyczących mobbingu, co oznacza wzrost w porównaniu do lat poprzednich. Pomimo tego, że fakt ten świadczy o rosnącej świadomości problemu, wciąż wiele spraw kończy się niepowodzeniem. Jak zauważyła r.pr. Marta Kopeć, z 238 rozstrzygniętych w 2022 roku spraw tylko 7,5% (18 przypadków) zakończyło się pozytywnie dla poszkodowanych. Bagatelizowanie mobbingu może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak wzrost rotacji pracowników, spadek efektywności oraz kryzys wizerunkowy. Dlatego kluczowe jest wdrażanie skutecznych procedur antymobbingowych, regularne szkolenia oraz budowanie kultury opartej na wzajemnym szacunku i odpowiedzialności.
Siła Kobiet Providenta – modelowy przykład wsparcia kobiet w rozwoju zawodowym
Prezentację w imieniu firmy Provident Polska poprowadziły Olga Szafran, HR Biznes Partner oraz Aneta Trzcińska, Kierownik Biura Personalnego Provident Polska S.A. To właśnie one zainicjowały program „Siła Kobiet Providenta”, który początkowo był skierowany do pracownic Działu Sprzedaży, a z czasem objął całą firmę. Program ten promuje równość płci w miejscu pracy, oferując szeroki wachlarz wydarzeń, takich jak wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty oraz sesje coachingowe. Obecnie kadra zarządzająca Providenta zbliża się do osiągnięcia parytetu – kobiety zajmują już 40% stanowisk średniego i wyższego szczebla. Firma zapowiada kontynuację i dalszy rozwój tej inicjatywy, stanowiąc wzór dobrych praktyk HR dla innych organizacji.
HR Best Practices Conference
Człowiek w centrum uwagi jest przepisem na przyszłość HR. Tegoroczne wydarzenie HR Best Practices Conference to potwierdzenie, że inwestycja w rozwój ludzi i ich dobre samopoczucie to podstawa długoterminowego sukcesu każdej organizacji. Eksperci, reprezentujący różne branże, zaprezentowali konkretne przykłady wdrożeń, które skutecznie odpowiadają na wyzwania dzisiejszego świata HR – mówi Izabela Mosko, Top Employers Institute.
W wydarzeniu udział wzięło 66 uczestników oraz 11 prelegentów. Podczas 7-godzinnych dyskusji, urozmaiconymi śniadaniem biznesowymi przerwami na kawę oraz lunch, uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i zdobycia nowych perspektyw na dynamicznie zmieniający się świat HR.