Kontakt

redakcja@kalendarz-reklamowy.pl

Porady

Marketing przy pomocy kalendarza reklamowego

Właściciele firm nie od dziś zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest budowanie świadomości marki. Jeśli bowiem nie jest rozpoznawalna, przynosi mniejsze zyski z powodu możliwie utrudnionej sprzedaży, a ze swoimi produktami czy usługami trafia do mniejszej liczby odbiorców. Poprzez to trudniejsze jest również dotarcie do grupy docelowych kontrahentów lub konsumentów. Branding jest jednym z największych wyzwań, przed którym staje każda firma na początku swojej drogi. Proces ten jest czasochłonny i długotrwały, ale istnieją rozwiązania, które mogą go efektywnie wesprzeć. Jednym z nich są gadżety reklamowe, takie jak kalendarze firmowe.

Reklama przez 365 dni w roku

Kalendarze biurkowe i naścienne nie od dziś są niezastąpioną pomocą we właściwej organizacji pracy. To jedne z najchętniej wybieranych typów kalendarzy wśród pracowników na różnorodnym szczeblu i z tego względu warto ten fakt wykorzystać. Skuteczność reklamy często zależy od tego, jak często potencjalny klient ma z nią styczność. Im częściej, tym szybciej i trwale zapisze się w jego pamięci. Za pomocą jakich środków można osiągnąć taki efekt? Wbrew pozorom, w niezwykle prosty! Otóż kalendarz firmowy to nośnik informacji reklamowej, z którym odbiorca ma kontakt przez 365 dni w roku.

Fakt ten sprawia, że kalendarz jest najczęściej wybieranym upominkiem firmowym, ponieważ stanowi idealne połączenie elegancji i praktyczności. Dodatkowo można poddać go pełnej personalizacji. Starannie zaprojektowany kalendarz z dobrze wyeksponowanym logo podarowany klientowi, pracownikom czy kontrahentom zapewni nie tylko całoroczną pamięć o danej marce, ale będzie niezwykle skuteczną i nienachalną reklamą.

Kalendarz firmowy – ogrom marketingowych możliwości

Trzeba pamiętać, że kalendarz ma być wizytówką marki. Powinien być zatem wykonany starannie i z dbałością o każdy szczegół. Jest to bardzo ważne, gdyż nawet przy codziennym użytkowaniu przez okrągły rok musi prezentować się estetycznie. Na rynku dostępnych jest wiele typów kalendarzy w różnych układach. Do najpopularniejszych należą:

  • kalendarze trójdzielne wiszące – spojrzenie na cały kwartał pozwala tworzyć notatki i planować działania ze znacznym wyprzedzeniem. Dodatkowo powierzchnia, na której widnieje reklama, jest niezmienna przez cały rok, a usuwane są jedynie karty z kolejnymi miesiącami;
  • kalendarze biurkowe – w przypadku wykorzystania tego typu kalendarza we własnym biurze warto dobrze zaprojektować również tylną jego część, która skierowana jest w stronę odwiedzającego nas klienta;
  • kalendarze książkowe – jest to bardzo wygodna forma, która na szeroką skalę wykorzystywana jest przede wszystkim przez handlowców. Tego typu kalendarze mogą zawierać podział dzienny lub tygodniowy. W wypadku kalendarzy książkowych istnieje wiele możliwości personalizacji. Na okładce kalendarza możemy laserowo wygrawerować logo Twojej firmy czy też imię i nazwisko osoby, dla której kalendarz jest przeznaczony. Na wewnętrznych stronach okładki możemy umieścić specjalnie personalizowane treści, np. mapę z trasą dojazdu do siedziby przedsiębiorstwa;
  • kalendarze plakatowe – charakteryzują się przejrzystym układem i tworzymy je głównie z myślą o nanoszenu drobnych notatek. Ten typ kalendarzy pozwala na maksymalne wyeksponowanie powierzchni reklamowej, która jest niezmienna przez cały rok.

Kalendarz firmowy to silne narzędzie marketingowe

Ciągłe bycie w centrum uwagi kontrahentów to cel, o którym marzy niejedna firma. Kalendarz firmowy pozwoli go osiągnąć. Bez dwóch zdań jest to jeden z najbardziej skutecznych elementów brandingu. To dzięki niemu Twoje logo, adres, dane kontaktowe czy slogan reklamowy będą każdego dnia zapadać coraz głębiej w świadomość kolejnych odbiorców. Żaden inny nośnik informacji o Twojej firmie nie będzie tak użyteczny i jednocześnie wykorzystywany każdego dnia.

Kalendarze mają jeszcze jedną zaletę. Ich wyprodukowanie jest stosunkowo tanie, dzięki czemu stanowią jeden z najbardziej ekonomicznych gadżetów promocyjnych. To pozwoli skutecznie budować pozytywny wizerunek firmy oraz wzmacniać świadomość marki bez konieczności mocnego obciążania budżetu. Już wiesz, dlaczego kalendarz jest skutecznym elementem brandingu. Teraz czas wykorzystać jego możliwości w Twojej firmie!

Po co Tobie kalendarz reklamowy?

W czasach, kiedy walka o klienta stała się dla wielu firm codziennością, niezwykle ważne jest umiejętne wykorzystywanie każdego sposobu dotarcia do niego. Kalendarze firmowe, dostępne w różnych formach i rozmiarach, świetnie się do tego nadają – łącząc funkcję użytkową i dekoracyjną, a także opatrzone logotypem firmy, stanowią doskonały nośnik reklamowy.

Kalendarz to pożądany i bardzo chętnie wykorzystywany nośnik reklamy. Pozwala nie tylko na umieszczenie logo danego podmiotu oraz danych teleadresowych, ale również przekazanie istotnych informacji dotyczących profilu działalności firmy.

Podstawą skutecznych działań reklamowych i marketingowych jest dotarcie do najszczerszej grupy odbiorczej. Kalendarz wpisuje się w ten cel znakomicie. Jest to przedmiot codziennego użytku, a powieszony na ścianie w dość ruchliwym miejscu znakomicie eksponuje umieszczone na nim logo reklamowanego podmiotu.

Ważną zaletą kalendarzy jest możliwości modyfikacji ich formy oraz dostosowania do konkretnych potrzeb i oczekiwań klienta.

Kalendarze poza rolą reklamową spełniają funkcję użytkową. Rozprowadzone wśród pracowników danego podmiotu pomagają organizować i planować pracę wprowadzając ład i porządek.

Wykorzystywane jako materiały reklamowe, mogą wzmacniać identyfikację pracowników z firmą i pomagać w budowaniu wizerunku marki.

Kalendarz reklamowy to świetny sposób na rozreklamowanie firmy tanim kosztem. Dzięki temu dane przedsiębiorstwo pozostanie w pamięci odbiorcy, a wykorzystywany kalendarz będzie pełnił również funkcję praktyczną.

Więcej o druku…

Nowoczesne drukowanie cyfrowe pozwala obniżyć koszty i znacznie przyspieszyć czas realizacji, przy zachowaniu wyrazistości i wysokich parametrów. Wykorzystuje się tutaj dane zapisane w pamięci komputera (lub innego nośnika), które zwykle od razu przenoszone są na wybrane podłoże – papier zwykły lub samoprzylepny, folię przezroczystą czy kolorową.

Metoda ta daje możliwość realizowania zleceń praktycznie „od ręki” – już od jednej sztuki. Pozwala dokonywać drobnych modyfikacji w projektach (np. kolorów, rozkładu elementów, wielkości czcionek) w trakcie rozpoczętego już procesu. Tradycyjne techniki drukowania offsetowego nie umożliwiają wprowadzania dodatkowych danych i zmieniania informacji.

Obecnie stosuje się odmienne rodzaje druku cyfrowego, które różnią się zasadą działania, stosowanymi barwnikami oraz urządzeniami. Poszczególne opcje pozwalają uzyskać zbliżone efekty, które wyróżniają się dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szybkim czasem realizacji.

Drukowanie elektrofotograficzne (laserowe) to metoda wywodząca się z kserografii. Warstwę fotoprzewodzącą naświetla się za pomocą promieni laserowych lub diod. Kolejnym krokiem jest wywoływanie oraz przenoszenie tonera na podłoże. Następnie odbitka jest utrwalana. Toner (proszek barwiący zmieszany z żelazem) trafia na papier lub folię w wyniku działania sił przyciągania elektrostatycznego, a następnie wiąże się z nim pod wpływem ciepła. Laserową technikę druku cyfrowego wykorzystują drukarki biurowe, popularne urządzenia wielofunkcyjne stosowane w domach i firmach oraz wysokonakładowe maszyny produkcyjne.

Jonografia to podobna zasada działania do metody elektrofotograficznej. Maszyny do druku cyfrowego do zmiany ładunku elektrostatycznego stosują tutaj strumień jonów.

Magnetografia pozwala tworzyć obraz z wykorzystaniem gęstej siatki obwodów elektrycznych. Rozmieszczone są one na cylindrze, aby móc wytworzyć pole magnetyczne. Proszek ferromagnetyczny odbije obraz w miejscach, gdzie pole to zadziała.

Termografia to technika gdzie wydruk powstaje z udziałem ciepła – wysoka temperatura działa na podłoże lub wykorzystywany środek barwiący. Bardzo popularna jest termografia pośrednia, która obejmuje techniki druku termotransferowego oraz termosublimacyjnego. Pozwalają one utrwalać substancje termoplastyczne na mokrym podłożu. Tego rodzaju druk cyfrowy sprawdzi się m.in. w reklamie, gdzie cenione są bardziej efektowne zdobienia wypukłe. Pięknie będzie prezentować się m.in. na firmowych wizytówkach, kopertach czy stylowych zaproszeniach.

Drukowanie cyfrowe natryskowe metoda w poligrafii określana jest także jako ink-jet. Maszyny do druku cyfrowego natryskowego posiadają specjalne głowice z dyszami oraz pompę ciśnieniową, która wyrzuca kropelki farby. W zależności od wybranego urządzenia może zostać wykorzystany tradycyjny toner lub farba woskowa (o gęstszej konsystencji). Komputer, za pomocą impulsów elektrycznych, steruje całym procesem wydruku.

Drukarnia może wykorzystywać technologię kropel pojedynczych lub ciągły strumień. Ink-jet pozwala uzyskać wysoką jakość przy zachowaniu cichej pracy. Kolory są tutaj bardzo wyraziste, a jednocześnie delikatne. Technika znajduje zastosowanie w wydrukach wielkoformatowych, przemysłowych, termosublimacyjnych oraz do znakowania obiektów trójwymiarowych.

Jeżeli na co dzień drukujemy bardzo dużo i tym samym potrzebne nam są wysokiej jakości wydruki, nie powinniśmy zapominać o tym, że decydując się na zakup swojego własnego urządzenia, nie będzie to dla nas zbyt opłacalne. Warto więc w tym przypadku wybrać renomowaną drukarnię cyfrową, gdzie tak naprawdę bardzo szybko będziemy mogli zrealizować wszystkie niezbędne projekty.

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo ważne jest aby wybrana przez nas firma posiadała bardzo duże doświadczenie na rynku. Jest to istotne, ponieważ tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że pracownicy będą mogli nam pomóc wykonać nawet najbardziej skomplikowane projekty. Jest to bardzo ważne, ponieważ często w wielu przypadkach może okazać się, że drukarnie cyfrowe nie podejmą się takiego rozwiązania. O czym jeszcze w tym przypadku pamiętać?

Oczywiście tutaj liczy się także wysoka jakość wydruku. W szczególności jeżeli nasze zlecenie dotyczy między innymi wizytówek lub też folderów reklamowych, które będą również kolejno przekazywane do naszych klientów, nie możemy oszczędzać właśnie na takich parametrach. To w dużej mierze wpływa na renomę naszej firmy, dlatego drukarnia cyfrowa, która będzie w stanie wydrukować nam wysokiej jakości projekty jest naprawdę potrzebna.

Warto pamiętać, że bardzo dużym błędem jest kierowanie się ceną podczas wyboru drukarni. Oczywiście jeżeli zależy nam na wspomnianej wcześniej jakości, nie zapłacimy za taką usługę mało. Coraz więcej osób wycofuje się z naprawdę pięknie wykonanych projektów na rzecz tańszych drukarni. Jeżeli ma to być nasza reklama, nie powinniśmy wybierać taniej firmy.

Główną zaletą druku cyfrowego jest fakt, że jego technologia umożliwia wydruk bezpośrednio z pliku w wersji elektronicznej – najczęściej zapisane w formacie PDF, a nierzadko też doc. A to sprawia, że wykorzystanie druku cyfrowego w realizacji konkretnych zleceń możliwe jest można powiedzieć, niemalże od ręki. Z racji na niezbyt wysokie wymagania co do nośnika, przygotowanie materiału do druku jest tanie i krótkie - oczywiście w zależności od nakładów. Przeszkodą może być jednak wielkość, czyli gramatura papieru i format danego projektu. Druk cyfrowy stosuje się najczęściej do wydrukowania projektów o maksymalnej wielkości A3+ - a to zamyka się w obrębie wizytówek, ulotek oraz broszur, których grubość nie przekracza 300g/m2.

Druk offsetowy jest bardziej skomplikowaną i droższą technologią, to opłacalną tylko w zleceniach masowych. W przeciwieństwie do druku cyfrowego druk offsetowy uniemożliwia na zmiany "na bieżąco”. Jednak druk offsetowy to przede wszystkim znakomita jakość – wszystko dzięki rozdzielczości do 4800dpi. A to sprawia, że wysokonakładowe bezproblemowo można wydrukować w niskiej cenie jednostkowej. Druk offsetowy to również większa ilość dostępnych kolorów. Nie jest to jednak typowe koło CMYK, a wzornik pantone, który zawiera w sobie m.in. odcienie złota i srebra, co może dać niesamowite rezultaty zwłaszcza w wymagających projektach.

Wybór może być trudny. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Obecnie jakość wydruków zarówno w technice cyfrowej, jak i offsetowej jest na zbliżonym poziomie. Druk cyfrowy jest bardziej wyrazisty, tańszy i szybszy przy mniejszych nakładach. A same wydruki można pozyskać od ręki. Zaletą jest też fakt, że poprawki można wprowadzać w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony druk offsetowy to gwarant najwyższej jakości. To również o wiele lepsze możliwości kolorystyczne, a także wierniejsze oddanie barw i półtonów. Minusem jest jednak wolny czas pracy i konieczność początkowego "rozgrzania" maszyny, jednak możliwość druku na wielu materiałach o różnych gramaturach wybacza tą wadę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *